بهشتِ ما (فقط خانواده)

رضا و حانیه
منِ بی احساس

سلام

این وبلاگ کاملا خانوادگیه...

قبلا آدرس دیگه ای داشته، اما الان فقط میخوام همسرم بخونه و بس

فقط برای همسرم حانیه جان مینویسم

آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندهای روزانه
پیوندها

سخنرانی نتانیاهو

جمعه, ۲۶ تیر ۱۳۹۴، ۰۸:۰۷ ب.ظ

برای خیلی ها سوال است که دلیل اصلی دشمنی ایران و اسرائیل چیست؟

بقلم عماد آبشناس

 

"اگر دشمن شما در موردی از شما تعریف و تمجید کند شما باید به کار خود شک کنید". این یکی از جمله های معروف امام خمینی (ره) است.

برای خیلی ها سوال است که دلیل اصلی دشمنی ایران و اسرائیل چیست؟ علی الخصوص که این دو خیلی با هم فاصله دارند و دشمنان مشترک زیادی در منطقه دارند. برخی حتی این تصور را دارند که اگر ایران نسبت به اسرائیل و موجودیت آن کوتاه بیاید ممکن است خیلی مشکلاتش حل شود.

زمانی که ایده صهیونیسم رسما در کنفرانس بال در سوئیس سال 1897 میلادی اظهار وجود کرد یکی از اهداف اصلی آن دستیابی به نیل تا فرات اعلام شد. به همین دلیل اسرائیل تا به حال رسما نه قانون اساسی داشته و نه حد و حدود مرزهای خود را اعلام کرده . دو خط آبی رنگ بالا و پایین ستاره داوود روی پرچم آن هم نماد نیل تا فرات می باشد. دلیل اصلی دشمنی کشورهای منطقه با اسرائیل و موجودیت آن هم از همین جا نشأت گرفته است چون اهالی این کشورها بیم آن را دارند که دیر یا زود به سرنوشت فلسطینی ها در سرزمین خود مواجه شوند. در مورد ایران هم که نفوذ ایدئولوژیک واستراتژی ژیوپولیتیک آن مخصوصا پس از انقلاب اسلامی به چند هزار کیلومتر آنطرف تر از مرز های آن کشیده شده مرزهایی که با اهداف صهیونیسم در تداخل می باشد.

من نمی خواهم به مسایلی همچون حمایت از ملت مظلوم فلسطین و یا مردمان دیگر کشورها ورود کنم . همچنین توجه داشته باشید که من در مورد ایده صهیونیستی صحبت می کنم و نه در مورد یهودی ها چون بحث اهداف و خواسته خیلی یهودی ها با صهیونیسم تفاوت دارد و یهودی ها خود اذعان دارند که در طول تاریخ تنها ملتی که بهترین برخورد را با آنها داشتند ایرانی ها بودند و هستند.

به هر حال بر می گردم به موضوع اصلی خود از یک سو یک نظام اسلامی که در بُعد بین المللی نفوذ دارد را داریم و در سوی دیگر ایده صهیونیستی که تلاش دارد بر همان جاهایی که نظام اسلامی بُعد استراتژیک خود می داند تسلط پیدا کند. طبیعتا این تداخل منافع منجر به تصادم می گردد.

از سخنان نتانیاهو می توان به عمق دشمنی ایران و اسرائیل پی برد. در این سخنرانی و نقشه ای که نشان داد نتانیاهو از نفوذ ایران در جاهایی شکایت داشت که اسرائیلی ها به عنوان قلمروی آتی خود به آن می نگرند. ووی بیش از اینکه از قدرت هسته ای ایران شکایت داشته باشد از قدرت نفوذ ایران اظهار نارضایتی می کرد. در برخی موارد هم اعضای کنگره آمریکا را که اطلاعات چندانی از اوضاع خاورمیانه ندارند را به سخره گرفت چرا که ادعا داشت برخی گروه های تروریستی سنی وهابی مثل القاعده که با ایران شیعی دشمنی خونی دارند هم مورد حمایت ایران هستند. قطعا نا امنی و بی ثباتی و جنگ و خونریزی در این مناطق به نفع اسرائیل می باشد چرا که هم ارتش هایی که روزی با اسرائیل جنگیدند مثل ارتش های سوریه – عراق – لیبی و مصر نابود و تضعیف می گردند و امنیت اسرائیل تضمین می گردد و حد اقل تا چندین سال دیگر هیچ ارتش رسمی ای برای مرزهای فعلی اسرائیل تهدیدی به وجود نمی آورد. اینکه ایران تلاش می کند این مناطق را جمع و جور کند و همه را بر علیه اسرائیل متحد کند و به جای دولت ها روی ملت ها و نیروهای مقاومت متمرکز شده تهدید اصلی برای اسرائیل به حساب می آید. چرا که ارتش اسرائیل شاید به راحتی بتواند بر ارتش های همسایه غلبه کند اما هیچ ارتشی در تاریخ نتوانسته از پس پارتیزان های مردمی بر آید.

خیلی از تحلیلگران اعتقاد دارند که هدف از سخنرانی نتانیاهو بیشتر استفاده از تریبون کنگره آمریکا به عنوان تریبون تبلیغات انتخاباتی داخلی در اسرائیل بود و این یک سیاه بازی میان آمریکا و اسرائیل برای فشار آوردن بر مذاکره کنندگان ایرانی بوده، ولی با فرض صحت هدف اعلام شده از سخنرانی نتانیاهو که جلوگیری از توافق احتمالی میان ایران و 5+1 بود می توان به چند نکته اشاره کرد:

1 – گروهی که در ایران مخالف توافق با غرب بودند و اعتقاد داشتند که این توافق به ضرر ایران است به همصدا بودن با نتانیاهو و اسرائیل متهم شدند و در عوض گروهی که به دنبال توافق با غرب بودند تقویت شدند و طی همین یکی دو روز از صحبت های آیت الله هاشمی رفسنجانی و پاسخ های سیاست مداران دیگر ایرانی و مقالات منتشر شده در مطبوعات ایران می توان به راحتی متوجه این امر شد. در واقع نتانیاهو با این کار خود گروه موافق توافق با غرب را تقویت کرد و طبق صحبت های امام خمینی (ره) که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردم نشان داد که مذاکره کنندگان هسته ای در مسیر درست هستند.

2 – در موارد زیادی در سالهای اخیر شاهد آن بودیم که برخی از وزرا فقط به دلیل اظهار نظر مخالف اسرائیلی ها در مورد آنها در مجلس شورای اسلامی رای بالایی را به دست آوردند. در این زمینه هم قطعا اگر قبلا مذاکره کنندگان هسته ای از حمایت شکننده داخلی برخوردار بودند با این رفتار از حمایت یکپارچه قویتری برخوردار خواهند شد.

3 – نحوه برگزاری سخنرانی توهینی آشکار به دولت و رئیس جمهوری آمریکا بوده که نتانیاهو تلاش کرد آن را با صحبت های ملایم و دلجویی مهار کند اما به هر حال این رفتار در آمریکا حمایت فراجناحی از اسرائیل را مورد تهدید قرار داد و اگر قرار باشد نتانیاهو مجددا نخست وزیر اسرائیل شود تا دو سال دیگر با دولتی در آمریکا باید کار کند که این توهین را در کارنامه وی ثبت کرده.

4 – به دلیل بایکوت خبری اخبار زیادی از محتوای مذاکرات منتشر نمی گردد اما می دانیم که اسرائیلی ها از فحوای مذاکرات اطلاعات زیادی دارند و همین رفتار آقای نتانیاهو نشان می دهد که مذاکرات هسته ای در حال رسیدن به نتیجه ای برد- برد می باشد.

5 – به ندرت پیش می آید رسانه های ایران و مخصوصا صدا و سیمای جمهوری اسلامی صحبت های نتانیاهو را پوشش دهد اما آنقدر این صحبت ها در حمایت از هرگونه توافق آتی میان ایران و 5+1 موثر بود که مشاهده می کنیم تقریبا کل رسانه های داخلی ایران بدون استثنا این صحبت ها را مورد پوشش قرار دادند و صدا و سیمای ایران چندین برنامه تحلیلی در مورد آن پخش کرد. وحتی برخی رسانه ها متن کامل آن را ترجمه و منتشر کردند. قطعا این خود نشانه دیگری است که صحبت های نتانیاهو بیش از اینکه به ضرر ایران و مذاکرات هسته ای باشد به نفع آن بود.

6 – اسرائیلی ها حتی بیشتر از آمریکایی ها تلاش کردند اجماع بین المللی برای تحریم ایران به دست آورند و امید داشتند با این اجماع و فشار اقتصادی بر ایران بتوانند نظام جمهوری اسلامی در ایران را به زانو در آورند و ایران را تضعیف کنند. اما روند پیشرفت ایران و شکست تحرمی ها آنان را ناکام گذاشته و این مساله سالها نقشه و تلاششان را نقش بر آب نموده. ایرانی که قبل از شروع تحریم ها به شناخته شد حق غنی سازی خود راضی بود امروزه به چرخه کامل فناوری هسته ای و فناوری های نوین و عالی وتسلیحاتی دیگر دست یافته با احتساب نفوذ آن در دیگر کشورهای منطقه که امروز به مرزهای اسرائیل رسیده و خروج از تحریم ها قویترین کشور منطقه خواهد بود.

7 – طی سالهای اخیر ایرانی ها با زیرکی سیاسی و با وجود تحریم ها توانستند دشمنان خود در منطقه را یکی یکی از صحنه خارج کنند و نفوذ خود را در منطقه گسترش دهند حال ایران بدون تحریم ها را برای اسرائیل تصور کنید.

در پایان می توان گفت نتیجه مذاکرات هسته ای نشان خواهد داد که این صحبت های آقای نتانیاهو به نفع ایران و مذاکرات هسته ای بود یا به ضرر آن.
خواندن کامل متن: http://ir.sputniknews.com/persian.ruvr.ru/2015_03_05/283202043/

 • 💕 پسر خوب 💕
 • تعداد عزیزانی که این مطلبو دیدن: ۲۰۶

نظرات  (۱)

 • ✖پرنٌس‍‍ِــ‍‍pгคภςєςــسٌ .✖
 • کی حوصله داره زرت و پرتای ایشون بخونه!
  والا
  جوابتون:
  خخخخخ
  جالبه آخه

  هر چه میخواهد دلِ تنگت بگو! زود باش بگو دیگه! اَههههههه!

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">